na cestách
s evanjeliom

Kde sme


feed-image Odoberať články
cez RSS 2.0
Svätí misií
Daniel Comboni

Narodil sa 15. marca 1831 v Limone pri jazere Garda v severnom Taliansku ako dieťa veľmi chudobnej robotníckej rodiny. V akých pomeroch žil, ukazuje aj tá skutočnosť, že Daniel ako jediný z 8 detí prežil 18. rok života. V jednom inštitúte, ktorý založil kňaz pre chudobné a nadané deti, dostal Da­niel dobré školské vzdelanie. Tu sa roz­hodol, že sa stane kňazom.

Vzrástol v ňom záujem o Afriku a misie. Prvé nasadenie Comboniho v Afrike stroskotalo: s piatimi spoloč­níkmi bol v r. 1857 poslaný do Sudánu. Po roku však traja z jeho spoločníkov zomreli. Sám Comboni sa musel ťažko chorý vrátiť do Európy. Počas svojho lie­čenia a zotavenia v Európe vypracoval Daniel Comboni „Plán na znovuzro­denie Afriky:

Pokračovanie...
 
Damián De Veuster

Damián De Veuster, vlastným menom Jozef De Veuster, sa narodil v Tremelo vo Flámsku (Belgicko) 3. januára 1840. Vyrastal v obyčajnej sedliackej, ale zbožnej rodine. V roku 1860 vstúpil do rehole Najsvätejších sŕdc. Ako rehoľné meno dostal meno Damián. V roku 1864 bol poslaný na misie na Havajské ostrovy do Honolulu. Tam prijal aj kňazskú vysviacku. Deväť rokov pôsobil na najväčšom ostrove - na Havaji. V roku 1873 sa dobrovoľne prihlásil na misijnú službu na ostrov smrti - na Molokai, kde boli doslova vyhnaní zomrieť všetci malomocní - chorí na lepru. Staral sa o nich s veľkou láskou po všetkých stránkach. Bol pre nich lekárom tela i duše. Raz sa však nakazil aj on - od detí, o ktoré sa staral. Vo svojom úsilí však neustal ani ako malomocný. Pokračoval v stavaní nemocníc, kostolov, domov a iných budov. Spolu ich postavil okolo 600. Na Molokai aj zomrel - bolo to 15. apríla 1889. Malomocní za ním žialili ako za svojím otcom. Pápež Ján Pavol II. ho 4. júna 1995 vyhlásil za blahoslaveného. 11. októbra 2009 bol vyhlásený za svätého. Sviatok má 15. apríla. Jeho meno v gréčtine znamená krotiteľ.

 
Terézia z Lisieux

„Terézia nielenže pochopila a opísala hlbokú pravdu lásky ako cestu a srdce Cirkvi,

ale vo svojom krátkom živote tak aj intenzívne žila. Ide o presný súlad náuky a konkrétnej

skúsenosti, pravdy a života, vyučovania a praxe, ktorý svieti zvláštnym jasom u tejto svätej

a robí ju príťažlivým vzorom zvlášť pre mladých ľudí…“

(Sv. Otec Ján Pavol II. v Ríme 19.10.1997 pri príležitosti vyhlásenia

sv. Terézie z Lisieux  za učiteľku Cirkvi).


Pokračovanie...
 
Kníhkupectvo VerbumMisijný omšový spolokNová kniha kázní pátra Milana BubákaZaložené na CMS Joomla! Optimalizované pre Firefox 3.5 a testované pre InternetExplorer 8.
Na začiatok