na cestách
s evanjeliom

Kde sme


feed-image Odoberať články
cez RSS 2.0
Rozhovory
Vianoce v El Alte
Streda, 15. december 2010

Páter Ondrej Pešta SVDPáter Ondrej Pešta SVD pochádza zo Slovenskej Vsi. Do SVD vstúpil v roku 1996 a vysvätený za kňaza bol v roku 2003 v Nitre. Jeho misijným určením sa stala Bolívia. Tam pôsobí vo farnosti El Alto, vzdialenej od hlavného mesta La Paz asi 20 km. Farnosť je výnimočná svojou nadmorskou výškou - 4100 metrov.

Ako sa ti býva v El Alte?

V El Alte pôsobím už šesť rokov. Po Santa Cruz je to druhé najväčšie mesto v Bolívii. V týchto rokoch sme dokonca predbehli hlavné mesto La Paz. Prirodzený nárast obyvateľstva je veľmi rýchly a mesto prekročilo 1 milión obyvateľov. Na bývanie som si tu zvykol, ale v tejto nadmorskej výške je to predsa trochu náročnejšie ako tam dolu.

Pokračovanie...
 
Pomôcť druhým odraziť sa od dna
Sobota, 30. január 2010

Maroš Butala SVDBrat Maroš Butala SVD, rodák z Vydrníka, vstúpil do Spoločnosti Božieho Slova v roku 1992. Rozhodol sa stať rehoľným bratom. Po rokoch formácie na Slovensku a v Poľsku zložil večné sľuby. Svoju misionársku úlohu plní medzi ľuďmi, ktorí sa rozhodli skoncovať so závislosťou, aby mohli žiť plnohodnotný a radostný život. V resocializačnom zariadení v Okománi a v Novom Svete, okres Nové Zámky, počas niekoľkých rokov zistil, čo táto služba obsahuje.

Pokračovanie...
 
Vianoce sú všade na svete časom radosti
Streda, 23. december 2009

Od raného detstva objavujeme vo Vianociach veľa krásneho i radostného. Uprostred chladnej zimy, v čase spiacej prírody, nám tieto sviatky rozohrievajú srdcia a budia nás k životu. Preniká nás citlivá vianočná atmosféra. Slávime narodenie Ježiša a zároveň sami si uvedomujeme nielen blízkosť Boha, ale i blízkosť ľudí. Nie všade na svete však ľudia slávia Vianoce uprostred zimy, alebo v teple svojich rodinných domov pri stromčeku. Hoci Vianoce môžu vyzerať v každom kúte sveta ináč, podstata predsa ostáva – oslava narodenia Syna Božieho, Ježiša. Medzi nami žijú ľudia, ktorí si zvykajú na naše slovenské Vianoce. Slávenie Vianoc v ich krajinách a príprava na ne však aj nás môžu zaujať a obohatiť. Opýtali sme sa ich preto, ako vyzerajú vianočné sviatky v ich domovine.

Pokračovanie...
 
Guadalupská Panna Mária: Chcem vypočuť váš plač
Sobota, 12. december 2009

Rozhovor s pátrom Jánom Kušnírom SVD, misionárom v Mexiku, o Guadalupskej Panne Márii...


Počul si o Guadalupskej Panne Márii už pred príchodom do Mexika? Ako si to vnímal?

Aj keď som veľa o tomto pútnickom mieste nevedel, samozrejme, že som o ňom počul. Prvýkrát od jedného nášho profesora na teológii, ktorý ho navštívil a doniesol nám čiernobiely obrázok z tohoto miesta. No a neskôr, keď som sa už pripravoval na odchod do Mexika, jeden kňaz mi veľmi kládol na srdce...

Pokračovanie...
 
Viac ako tri desaťročia misionárom na juhoamerickom kontinente
Piatok, 27. november 2009

Páter Bernard Kulha SVD pôsobí vyše 30 rokov na juhoamerickom kontinente. Jeho misijné pôsobenie sa naplno mohlo rozvinúť po roku 1968, kedy opustil Slovensko, študoval v Írsku a nastúpil na svoju prvú misiu do Paraguaja, kde pracoval 11 rokov. Momentálne pôsobí ako misionár už vyše 20 rokov v Bolívii.

Majú geografické rozdiely v Bolívií vplyv na obyvateľstvo?

Bolíviu môžeme rozdeliť na tri geografické časti. V každej z nich žijú ľudia, ktorí sa od seba odlišujú. Aj misionárska práca v každej z týchto častí je iná.

Ktoré sú to časti?

Veľkú časť Bolívie tvorí náhorná rovina, ktorá sa volá Antiplano. Je zhruba vo výške 3500 m. nad morom. V tejto oblasti je život pomerne ťažký.

Pokračovanie...
 
Kniha Mons. Bukovského SVD
Pondelok, 20. marec 2006

V marci 2006 sa v misijnom dome v Nitre konala prezentácia novej knihy vydavateľstva SVD pod názvom Spomienky spoločníka od Mons. Jána Bukovského, bývalého vatikánskeho diplomata a nuncia v Rumunsku a Rusku. Pri príležitosti návštevy misijného domu v Nitre a prezentácie jeho novej knihy sme mu položili niekoľko otázok. 

Kedy ste sa rozhodli, že napíšete túto knihu?
Pôvodne som vôbec nemal v úmysle, že budem písať knihu. Väčšinou to tak býva, že takéto dielo príde na svet z iných dôvodov, človek si neplánuje dopredu, že niečo také vytvorí. Nemohol som nenapísať to, čo som prežil a nemohol som nenapísať o situácii na Slovensku, krajiny, z ktorej som vyšiel.

Pokračovanie...
 
Kníhkupectvo VerbumMisijný omšový spolokNová kniha kázní pátra Milana BubákaZaložené na CMS Joomla! Optimalizované pre Firefox 3.5 a testované pre InternetExplorer 8.
Na začiatok